Sıkça Sorulan Sorular

Yeriniz Nerede?

Macaron Design ürünlerinin satışı yalnızca www.macarondesign.com adresi üzerinden yapılmaktadır. Atölyemiz de Kartal’dadır.

Resimleri olan ürünler dışında başka ürünleriniz var mı? Bana resimlerini gönderebilir misiniz?

Macaron Design ürünlerinin tamamı web sitesinde görsel olarak sergilenmektedir. Sergilenmeyen, fotoğrafı sitede olmayan başka bir takım ürünlerimiz yoktur. Satışa sunulabilen tüm ürünlerin resimleri hemen sitemize de konmaktadır. Bu anlamda görsellerimiz günceldir.

Ürünlerimi ne zaman kargolayacaksınız?

Her bir ürünün hazırlanarak kargoya verilme süresi ürün sayfasında belirtilmiştir. Ürünün siparişini verdiğiniz gün öğlen 12:00’ye kadar olan süreden itibaren bu süreyi dikkate almanız gereklidir. Öğleden sonra verilen siparişlerin işleme alınış süreleri bir sonraki iş gününden itibaren başlamaktadır.

Kimi ürünlerin hazırlanma sürelerinde teknik bazı sebeplerden ötürü kimi zaman gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda müşterimize siparişi takiben hemen geri dönüş yapılmakta ve durum ile ilgili bilgi verilmektedir. Teknik sebeplerden ötürü kargoya veriliş süresinde bir gecikme yaşanacak durumda müşterimiz zamanlamanın kendisine uygun olmadığını belirttiği durumlarda muadil ürün önerisi yapılır ve talebe istinaden sipariş işleme alınmadan iptal edilir.

Hangi kargo ile gönderiyorsunuz?

Macaron Design gönderileri Yurtiçi Kargo, Sürat Kargo ve PTT Kargo ile tüm Türkiye’ye yapılmaktadır.

Ödemeyi ne şekilde yapabilirim?

Ödemelerimiz Havale/EFT, ya da PayPal ile alınmaktadır.

Kapıda ödeme var mı?

Ürünler talebinize göre kişiselleştirme ile hazırlandığı için, siparişinizin kesinleşmesi gerekmektedir. Kapıda ödeme seçeneğimiz yoktur.

İsme özel ürünleri nasıl satın alabilirim?

Satın almak istediğiniz ürüne not ekleyerek siparişinizi veriniz. Ürününüz belirttiğiniz özelliklerde hazırlanarak gönderilecektir.

Değişim ve iade şartları nedir?

Kişileştirme yapılan ürünler, tek kullanımlık parti / özel gün ürünlerinin iadesi/değişimi yapılamamaktadır.

Diğer ürünler içinde kargo paketini aldığınızda paketi kargonun yanında açarak kontrolünü yapmanız gereklidir. Üründe bir eksiklik/hasar/kırılma/yıpranma vs. gördüğünüz takdirde zabıt tutturarak aynı kişiyle geri gönderiminin yapılması gereklidir.

Ödemeye kargo ücreti dahil mi?

Ödemelerinize kargo ücreti dahil değildir. Kargo ücreti alıcıya aittir.

Yurtdışına ürün gönderiyor musunuz?

Yurtdışına ve KKTC’ye ürün gönderimimiz bulunmamaktadır. Dilerseniz paketinizi Türkiye içinde bir yakınınıza göndertebilir, oradan size kargolanmasını sağlayabilirsiniz.

Numune gönderiyor musunuz?

Numune gönderimimiz kesinlikle bulunmamaktadır.